Засаждане и грижи за Далиите



Няма нищо не е по-ефектно през късното лято в градината от цветовете на далиите. Идвайки с голямото си разнообразие от форми и размери.
Засаждат се като фокусна точка в контейнер или цветни лехи в градината.

Засаждене на далиите: Грудките на далиите се засаждат през пролетта.

Изберете място, с добре дренирана почва, за да могат да получат достатъчно светлина, най-малко половин ден да бъде огрято. Колкото повече светлина получат, толкова повече ще цъфтят през лятото. В зависимост от сорта се засаждат на разстояние от 30 до 90 см.
Ако засаждате в контейнер, помислете да направите фокусна точка в центъра с няколко грудки.

При засаждането им, бъдете сигурни, че се поставят в почвата с висящите надолу корени. След това полейте обилно с вода.

През активната вегетация подхранвайте веднъж на месец с добре балансиран водоразстворим тор.



Премахвайте редовно прецъфтелите цветове, за да поддържате в чист външен вид растението и да засилите повторният цъфтеж.

За да създадете компактни и по-къдрави растения пензирайте централното стъбло над третият лист. За по-големи цветове, премахнете всички странично разстящи стъбла, оставете само растящото централно.

Оставете растенията в почвата до първата слана. Това им дава възможнаст да натрупат хранителни вещества, които ще са им нужни през следващата година. Ако вашите далии са засадени в контеинер, трябва постепенно да ги засушите, като намалите поливките. След като зелената част на растението е повредена от измръзване, внимателно изкопайте грудката.  Изражате зелената част на 10 см. от грудката. После я измийте от полепнатата почва.

Оставете грудките да изсъхнат 1 ден. Поставете в картонена кутия или щайга в навлажнени дървени стърготини. Покриийте ги с хартиена торба или вестник. Съхранявайте ги през зимата на сухо тъмно място, в мазе или гараж, не трябва да замръзват. Проверявайте ги за признаци на гниене. Ако започнат да съхнатпулверизирайте ги с вода. Напролет ги засадете отново по същият начин.

Далията най-лесно се размножава, чрез разделяне на грудките. В началото на април старото растение се дели на 2-4 части. Внимава се всеки дял да да има част от старото стъбло, защото пъпките, от които ще се получи новото растение се намират където грудките се хващат за стъблото.





 

Коментари

Популярни публикации